27 Mart 2020 Cuma

Cecille'e Mektup


Sevgili Cecille,

Aşk olsun. Yazmıyorsun artık bana. Neyse ki haberlerini kadim dostum Benjamin’den alıyorum. Yeni bir kitap yazıyormuşsun, tebrik ederim. Belki de bu yüzden vakit bulamıyorsundur. Bendeki de gereksiz bir serzeniş oldu bak şimdi. Görüyor musun?

Çok merak ediyorum yeni kitabını. En az ikincisi kadar başarılı olacağından eminim tabi. Yepyeni bir olaylar zincirine başladığını düşünüyorum. Ama tabi belli de olmaz, bir üçleme düşünüyorsan çok daha ilgi çekecektir. Neler diyorum ben, bunlar senin bileceğin işler. Yönlendirmek bana düşmez.

Günlerin nasıl geçiyor? Kuzey soğuktur şimdilerde. Umarım yeterince sıkı giyiniyorsundur. Dikkat et kendine yavrucuğum. Ah yine yukarıdan konuşuyorum. Kusura bakma, sevmediğini biliyorum ama elimden başka da bir şey gelmiyor. Senin o narin yüzün, ister istemez bir koruma güdüsü geliştiriyor insanda. Oysa sen tanıdığım en güçlü kadınlardan birisin. 

Bunu böyle yazıvermek bile ne kadar heyecan verici biliyor musun? Daha dün gibi balonun elinden kaçtığında gözünden yanağına süzülen yaşlar.  Ne çabuk büyüdün sen ve öncesinde ne güzel bir insan yetiştirdi sevgili annen. Onu ve seni tanıdığım için çok şanslıyım.

Cecille, sana bu mektubu daha kolay eline geçmesi için dostum Fellmore ile gönderiyorum. Umuyorum ki bu plansız karşılaşma senin için bir sıkıntı olmamıştır. Kendisi, sen de fark etmişsindir ki biraz içe kapanıktır. Üç ay kadar orada olacak. Burs bulabilirse daha da uzayabilir tabi. Senden ricam, bir iki kez misal, çay içmeye falan davet etmen. Zira tanıdığı kimse yok. Yalnızlık nasıldır bilirsin. Senin ilk zamanlarında çok zorlanmadığını biliyorum. Ama herkes senin kadar hayat dolu değil.

Geçen akşam Benji ile kulaklarını çınlattık. Fellmore’un geleceğini duyunca zaten, alelacele bu satırları yazmak istedim.

Aklın kalmasın diye söylüyorum, anneciğinin kabri için her şeyi yapıyorum. Bir iki haftaya yeni çiçekler dikilecek. Baharın gelişini müjdeleyen papatyalar. Sen de seversin biliyorum.

Neyse. İçinden bu ihtiyar da amma uzattı diyorsundur. Haklısın.

Kısa tutmaya gayret ediyorum ama çok özledim be yavrucuğum.

Mayısta gel e mi?

Öpüyorum.